Osiedle Pasadena

Green thinking

Idea

GREEN

„Zielone myślenie” w budownictwie to projektowanie, budowanie i użytkowanie z myślą o dniu jutrzejszym. Priorytetem jest ograniczenie zużycia energii i zasobów naturalnych, ograniczenie produkcji odpadów i transportu. Budując wg reguł zrównoważonego budownictwa zwiększamy wartość inwestycji, a jej koszty szybciej się zwracają, wydajemy bowiem mniej na energię, zużycie wody czy wywóz odpadów. Zadaniem na dziś jest świadome budowanie, by nie umniejszać szansy przyszłych pokoleń na lepsze życie.

Praktyka

GREEN

Zielone budownictwo rośnie w siłę, co potwierdzają wyniki badań wg których zielone budynki kosztują średnio o 14% mniej, a ich rentowność jest o 7% wyższa niż w przypadku budownictwa konwencjonalnego. Zmniejszenie zużycia energii, promowanie zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców oraz zachęcanie do stosowania zrównoważonych praktyk budowlanych pozostają najważniejszymi powodami stawiania budynków ekologicznych.

Rosnące wymogi inwestorów oraz najemców dotyczące budownictwa ekologicznego sprawiają, że w Polsce przybywa certyfikowanych budynków. Zaplanowanie inwestycji zgodnie z najwyższymi standardami przynosi wymierne korzyści nie tylko dla najemców, ale także dla najbliższego otoczenia.

Badania wykazują, że mieszkańcy zielonych certyfikowanych budynków certyfikowanych są bardziej zadowoleni niż mieszkańcy budynków konwencjonalnych. Podobnie, inne niezależne badania wykazują, że aż 77% amerykańskich najemców uważa, że ważne jest, aby ich mieszkanie było eco-friendly.

Certyfikacja

GREEN

Systemy oceny budynków zielonych, takie jak pasywny dom, LEED, Energy Star, Net Zero Energy i Living Building nadal stanowią wyzwanie dla inwestorów i deweloperów w zakresie budowy energooszczędnych obiektów. Kryteria przyznania certyfikatu są bardzo wymagające. Niejednokrotnie inwestycja, która posiada niemalże wszystkie wymagania, nie otrzymuje miana zielonego budynku. Do najczęściej ocenianych wymogów należą: efektywność energetyczna budynku, gospodarka wodna, możliwość sterowania ogrzewaniem czy oświetleniem oraz wykorzystane w czasie budowy materiały (najlepiej naturalne).

„Nowoczesne myślenie o budowaniu nie pozostawia wyboru…”

                                                                                   TEXOM Sp. z o.o.