Zabytkowy dworek w Stubnie oficjalnie oddany do użytku

Aktualnie zachowany dwór w Stubnie został wybudowany w latach 1918-20 na miejscu starego drewnianego dworku z przełomu XVIII-XIX w. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków pod nr A-203 wraz z przynależnym do niego parkiem.

Budynek posiada trzy kondygnacje w tym jedną podziemną, jednak ze względu na bardzo zły stan techniczny kwalifikował się do kapitalnego remontu. W piwnicach, ze względu na zbyt małą wysokość pomieszczeń zlokalizowano kotłownie, pomieszczenia techniczne oraz magazynowe. Piwnica posiada wejście z poziomu terenu przyległego do budynku oraz jest skomunikowana z pozostałą częścią przez dwie wewnętrzne klatki schodowe. Główna klatka schodowa wyposażona w platformę dla osób niepełnosprawnych. Parter przystosowany dla osób niepełnosprawnych, znajdują się tam pomieszczenia przeznaczone do dziennego pobytu osób starszych. Pomieszczenie świetlicy od strony południowej posiada wyjście na taras. Na piętrze przewidziano pomieszczenia na potrzeby świetlicy środowiskowej dla dzieci, stowarzyszeń lokalnych czy biblioteki. Dwie największe sale zajęć położone w centralnej część budynku na piętrze mają dostęp do górnej części tarasu z pięknym widokiem na zabytkowy park.

W ramach inwestycji budynek dostał nową elewację, która swoim wyglądem nawiązuje do czasów w których powstał dworek. Wymieniono konstrukcje drewnianą dachu. Zrealizowano również roboty zewnętrzne które polegały na wykonaniu :

– nowej nawierzchni dojść i dojazdów wokół obiektu z kostki brukowej stylizowanej na zabytkową.

– tarasów zewnętrznych z płyt granitowych

– podjazdu dla niepełnosprawnych

– sieci zewnętrznych ( instalacji kanalizacji deszczowej oraz drenażu)

– miejsc postojowych wyłożonych geokratą.

Projekt realizowany był przez oddział rzeszowski, któremu należą się gratulację i podziękowania.